Creative Achievement



1987-88
Robert Venturi, Venturi, Rauch & Scott Brown

1988-89
 John Habraken, Massachusetts Institute of Technology

1989-90
Thomas Dutton, Miami University
Horst Rittel, University of California, Berkeley

1991-92
Kathryn Anthony, University of Illinois, Urbana-Champaign

1992-93
Joseph Bilello, American Institute of Architects

1993-94
Leslie Kanes Weisman, New Jersey Institute of Technology

1994-95
Christos Yessios, The Ohio State University

1995-96
Ikhlas Sabouni, Prairie View A&M University

1997-98
G. Goetz Schierle, University of Southern California
Donald P. Greenberg, Cornell University

1998-99
Avi Friedman, McGill University

2000-01
Brian Carter, University of Michigan

2001-02
John M. Cary Jr., University of California Berkeley
Stephen F. Verderber, Tulane University

2002-03
Araya Asgedom, Hampton University
Thomas Barrie, North Carolina State University
Beth Blostein and Lisa Tilder, The Ohio State University
Linda Samuels, University of North Carolina at Charlotte

2003-04
Thomas Leslie, Iowa State University

2004-05
Julio Bermudez & Jim Agutter, University of Utah

2005-06
Ann Sobiech-Munson & Thomas Leslie, Iowa State University
Catherine Wetzel, Illinois Institute of Technology

2006-07
Robert Alexander Gonzalez & Rafael Longoria, Tulane University & University of Houston
Michael Jenson, University of Colorado
David Lewis, Rachel McCann, & Wanda Dye, Mississippi State University

2007-08
Rodolfo Imas, New York Institute of Technology
Jason Alread, Karen Jeske, Thomas Leslie, James Miller, Joe Muench, Carl Rogers, Iowa State University
Peter MacKeith, Washington University

2008-09
Ryan E. Smith, University of Utah
Robert Miller, Clemson Architecture Center in Charelston
Mitchell Squire, Iowa State University
 
2009-10

Thomas Fowler IV, California Polytechnic State University, SLO
William H Sherman, University of Virginia
Honorable Mentions
Peter L. Wong & Jeffrey Balmer, University of North Carolina at Charlotte
Maria-Paz Gutierrez, University of California, Berkeley

2010-11
John Quale, University of Virginia

Ryan E. Smith & Joerg Ruegemer, University of Utah

2011-12
Peter Waldman, University of Virginia
Álvaro Malo, University of Arizona
Jason Oliver Vollen, Rensselaer Polytechnic Institute
Dale Clifford, Carnegie Mellon University
Catherine Wetzel, Paul Endres & Rick Nelson, Illinois Institute of Technology

2012-13
Eugene Kupper & Kathleen Kupper, University of California, LA & Selene Kupper
Rob Whitehead, Iowa State University
Peter Aeschbacher & Marcus Shaffer, Pennsylvania State University

2013-14
Tracey Eve Winton, University of Waterloo  
Peter B. Mackeith II, Washington University in St. Louis & Philip Tidwell, Aalto University
Karen Kensek & Douglas Noble, University of Southern California

2014-15
Stephen J. Phillips, California Polytechnic State University
Adam Fure, University of Michigan; Kelly Bair, University of Illinois at Chicago; Kristy Balliet, The Ohio State University & Kyle James Miller, Syracuse University

2015-16
Julian Bonder, Roger Williams University
Emmanouil Vermisso, Florida Atlantic University
Troy Schaum, Rice University

2016-17
Alexander Eisenschmidt, University of Illinois 
Gerard Nadeau, Drury University
Lydia Kallipoliti, Rensselaer Polytechnic Institute